היפוגליקמיה – איך מתמודדים בלי לצאת מאיזון

אז ההיפו הזה, זה סיפור לא פשוט, ואפילו מסוכן. אבל מעבר לסכנה המיידית לאיבוד הכרה כשיש ירידת סוכר, יש לנו הסכרתיים סכנה אחרת הרבה פחות מסוכנת אבל בעייתית – יציאה מאיזון.

אני לא אספר כאן בפוסט על סימני ההיפוגליקמיה והרקע הפיזיולוגי, זה מידע שזמין ברשת בהרבה מאוד מקומות למשל כאן או כאן. אם אתם חדשים בעולם הסכרת, בבקשה קחו רגע לקרוא ולהכיר מה זה היפוגליקמיה, זה יכול להציל את החיים שלכם או של הקרובים שלכם אם הם אלו אשר סובכלים מסכרת.

לפי שעברתי לתזונה דלת פחמימות ערכי הסוכר שלי היו בהרבה תנודות, ומקרי היפוגליקמיה לא היו נדירים אצלי. זה קרה הרבה דווקא לאחר ארוחה עשירה בפחמימות אשר נדרשתי להזריק לה כמות גדולה יחסית של אינסולין – במקרה שלי מסוג אפידרה.  (צריך להבין, ככל שאנחנו נדרשים להזריק כמויות גדולות יותר של אינסולין, כך הסיכוי שלנו לפספס עולה, זה אחד מעקרונות התזונה דלת הפחמימות של ד"ר ברנשטיין, חוק המספרים הקטנים. כשאנחנו מזריקים כמות קטנה יחסית יש לנו הרבה פחות סיכוי לטעות.. )

בעבר ברגע שהתחלתי להרגיש את הסימנים המוכרים והשנואים של ירידת הסוכר – דופק מהיר, זיעה, תחושת לחץ וסטרס (הנגרמים בעקבות הפרשה של אדרנלין) מיד חיפשתי לי משהו מתוק לאכול/לשתות. הבעייה היא שזה לא היה קבוע : הייתי מסתובב עם שקיות סוכר, חטיפי אנרגיה ולפעמים גם עם משקה או טבליות גלוקוז.  הרבה פעמים מתוך הלחץ הרב שבסיטואציה –  זה קורה כשאתה עם עוד אנשים, בעבודה, ברחוב וכו' נהגתי לאכול הרבה יותר מדי מאותם מתוקים. זה היה כאמור משילוב של פחד, לחץ ואי ידיעה מה קורה. וכן, לפעמים ניצלתי את ההזדמנות גם להנות מדברים שאסור לי בדרך כלל..

היה לי מאוד קשה לצפות בכמה הסוכר יעלה לאחר אכילת המתוקים הללו, ולמרות ההנחיות של לאכול משהו מתוק, לחכות ולבדוק שוב את הסוכר, הרבה פעמים אכלתי הרבה יותר ממה שהייתי צריך, מה שהוביל לערכים מאוד גבוהים בשעות שלאחר מכן ולפעמים גם בימים שלאחר מכן.

אחד מסימני ההיפוגליקמיה הוא רעב, תגובה של הגוף למחסור בגלוקוז בדם. הגוף רוצה שנאכל כי הוא במצוקה. כשאנחנו בתוך הטירוף הזה של ההיפו, אנחנו לא חושבים בבהירות מספיק טובה ואומרים לעצמנו " נו, מה זה משנה, עכשיו צריך להעלות את הסוכר לא משנה מה" ולפעמים באמת קשה להיות בשליטה טובה ברגעים הללו ( במיוחד כשאנחנו מדברים על סוכר שיורד מ 60 דצ"ל)

במקביל לכך שהתחלתי להוריד פחמימות מהתפריט ולעקוב אחרי הנחיות התזונה של ד"ר ב. לקחתי גם עצה נוספת וחשובה ממנו. בזמן היפו התחלתי להשתמש אך ורק בטבליות גלוקוז. לא קולה, לא סוכר, לא דבש ולא עוגת שוקולד עם שלוש שכבות.

היתרונות –

 • קודם כל, מדובר בגלוקוז , אותו סוכר שכרגע חסר לנו בדם. הגוף מקבל אותו מייד והספיגה מהירה. לסוכרוז (סוכר רגיל לבן) או לפרוקטוז (סוכר פירות) לוקח יותר זמן להיספג לדם ובטח שלמאכלים יותר מורכבים המכילים  גם חלבון ושומן לוקח יותר זמן להתפרק ולהעלות את הסוכר.
 • יתרון שני ועיקרי, טבליות גלוקוז מגיעות במידה קבועה. ברגע שאנחנו לומדים להבין בכמה טבליית גלוקוז אחת מעלה לנו את הסוכר בדם ( אצלי זה באיזור 20 דצ"ל) יש לנו ביטחון ושליטה במצב. אנחנו יודעים בדיוק כמה אנחנו צריכים לקחת ויודעים בוודאות שמה שלקחנו יעשה את העבודה.

ביטחון ושליטה - אני חוזר על זה שוב כי זה הבסיס לשמירה על האיזון שלנו. כשאנחנו שולטים במצב, אנחנו יכולים להמנע מצריכת יתר של סוכרים שתוציא אותנו מאיזון. אז נכון להיום, יש לי חבילות של טבליות גלוקוז בכל מקום: בבית, במשרד, באופנוע, ובכל תיק שאני נוהג להסתובב איתו – לסידורים או לספורט. הידיעה שיש איתי את הגלולות הללו נותנת לי ביטחון ומאפשרת לי להגיב לסיטואציה בצורה מדודה ושקולה. ברגע שאני רואה שהסוכר יורד מעבר לערכי המטרה שלי (מתחת ל-83) ואני לא לפני ארוחה, אני לוקח טבליה או שתיים לפי הצורך, מחכה מעט ובודק שוב. ב95% מהמקרים הסוכר יחזור לנורמה ואפשר להמשיך הלאה בכיף.

אז חברים, לכל מי שמנסה להתמודד עם ירידות, ממליץ לקחת את העצה הזו, ולעבור להשתמש אך ורק בטבליות גלוקוז לתיקון הערכים. אני מבטיח  שזה יעזור לכם להתאזן במהירות וביעילות.

אשמח לשמוע עם הפוסט חידש לכם משהו, עזר, או סתם היה נעים לקריאה.

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
פורסם בקטגוריה כללי, מושגים, סוכרת, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

27 תגובות על היפוגליקמיה – איך מתמודדים בלי לצאת מאיזון

 1. מאת אמיר תייר‏:

  אילו אתגרים נדרש אדם לו יש סוכרת לעבור! זה פשוט מדהים אותי כל פעם מחדש לשמוע סיפורים מסוג זה ואני בטוח שזה מפיח תקווה רבה עבור אותם קוראים של הבלוג.
  מעניין אותי לדעת אסף מהי ההשפעה של אותו מתח ואי בהירות שתיארת בשלב הראשוני על רמות הסוכר אם בכלל. תיארת למעשה את הקשר העקיף, זה שגרם לך להיות צרכן לא נכון, השאלה היא עד כמה תגובת הסטרס כשלעצמה פקטור.
  ועוד עניין, האם אתה עושה שימוש בטבליות כפקטור מונע?
  תודה על השיתוף…

  • מאת אסף‏:

   היי אמיר,

   תודה על התגובה. למתח יש השפעה על רמות הסוכר בדם אבל מניסיוני למה שאנחנו אוכלים יש השפעה הרבה יותר דרמטית – כך שלתלות בלחץ וסטרס את מצב האיזון זה בעיני לא נכון…
   לגבי נושא המנע , קורה שאני אוכל טבליית גלוקוז לפני ספורט או פעילות גופנית אם אני רואה שהסוכר נמוך בשביל המאמץ שאני עומד להפעיל.

   בכלל נושא הספורט וסכרת הוא חשוב, הזכרת לי שצריך לכתוב פוסט בנושא. :)

 2. מאת שלומית‏:

  ההמלצה להשתמש בכדורי הגלוקוז חשובה, לפחות לגבי. אני מאמאצת את ההמלצה עבורי.

 3. מאת דני‏:

  שלום אסף, בבלוג התייחסת גם לערך המטרה שלך.
  האם ערך המטרה שלך הוא גם ערך המטרה הרצוי של כל אדם?
  היום ביצעתי לראשונה בחיי בדיקת סוכר עצמאית, והערך לאחר כשעה מתחילת הארוחה היה 111 ולאחר כשעתיים היה 91. האם זהו הערך הרצוי לאחר כשעתיים של ארוחה? כיצד אני יכול לדעת מהו ערך המטרה שלי?
  תודה,
  דני

 4. מאת ניצן‏:

  היי,
  בתקופות מסויימות בחיים השתמשתי בטבליות גלוקוז בהיפו אבל מצאתי שזה יעיל רק לנפילות סוכר "לא רציניות" (50-70). האם אתה משתמש בטבליות גם כשהסוכר נמוך מ-50? ואם לא – מה אתה ממליץ במקרים כלאה?
  בנוסף, האם אתה ממליץ לקחת טבליות גם לפעילות גופנת כמו ריצה למקרה שיש היפו במהלך האימון? או שדרוש משהו יותר אינטנסיבי? (בהיפואים קשים, בין אם ריצה או סתם ככה יותר אני מוצאת לצערי שקוקה קולה זה הפתרון המהיר והיעיל ביותר…. )

  • מאת אסף‏:

   היי ניצן. אני משתמש בטבליות גלוקוז לכל סוג היפו, במידה והוא חריף, לוקח 2 טבליות ומחכה 15 דקות, אם עדיין נמוך לוקח עוד, וכך הלאה עד שזה מסתדר.
   נקודה חשובה כאן היא שבתזונה דלת פחמימות, ההיפויים הרבה פחות חריפים מאלה העשויים להופיע כשאוכלים תזונה "רגילה" ועשירה בפחמימות בה מזריקים הרבה יותר אינסולין.
   היתרונות בטבליות הגלוקוז הן הבטחון בכך שהספיגה מהירה, ובכך שהכמות מדידה ומונעת עליות מיותרות לאחר הירידה.

  • מאת בועז‏:

   היי ניצן.אוליי זו הרגשה מוטעת אבל אני שותף לתחושותייך שבמקרה של היפו מהיר אני מעדיף סוכר מומס במים חמים .מנסיוני זה עוצר את ירידת הסוכר הכי מהר.יצכן בשל מצב הצבירה הנוזלי או בשל חמימות התמיסה או כמו שהדגשתי תחושה מוטה שלי.בועז

 5. מאת ניצן‏:

  אה ושכחתי לציין שאני סוכרתית כבר 13 שנה וגיליתי את האתר שלכם ואת עמוד הפייסבוק ממש לאחרונה ולמרות שאני עדין רחוקה מוטיבציונית מדיאטת פליאו או דומיה הפוסטים מרתקים ומועילים ומעוררי הזדהות… אז תודה! :)

 6. מאת נורית‏:

  שלום אסף. ראשית תודה על הבלוג והפוסטים שבו. גיליתי אותו זה עתה. נימת הדברים מתאימה לי ויש סיכוי שהבלוג הזה יהווה סוג של קרש הצלה עבורי (עוד לא ניסיתי…). אני סכרתית סוג 2 לא מאוזנת, בעלת עודף משקל, עם סיבוכים רבים ברמות שונות. מנסה להתגייס לפעולה. שאלתי הראשונה: כמה פעמים ביום ובאילו הקשרים (כמה זמן אחרי אכילה וכו') כדאי, לדעתך, לנטר רמות סוכר בשלב התחלתי של שינוי תזונה ואורח חיים? איך ובאיזו תדירות אתה ממליץ לנהל מעקב?
  תודה, נורית

  • מאת אסף‏:

   הי נורית,
   בשלב הראשון מומלץ לבדוק בצורה הבאה – עם הקימה, שעתיים אחרי ארוחת בוקר, לפני א. צהריים, שעתיים אחרי, לפני א. ערב, שעתיים אחרי. זה יתן לך תמונת מצב מה קורה איתך.
   בימים הראשונים כשעושים את המעבר לדל פחמימות כדי להמשיך להקפיד על בדיקות על מנת להבין איפה את עומדת, כשכמובן המטרה היא לכוון לערכים נורמליים.
   בהצלחה!

 7. מאת אברי‏:

  מה הערכים התזונתיים של הטבליות ?
  תודה

 8. מאת אור‏:

  אסף, מאוד נהנתי לקרוא את הפוסט הזה. עושה קצת סדר, מחזק את החשיבה החיובית וגורם להבין שאני לא לבד במצבים מסוג זה.
  כמה שאלות – כמה גרם פחמימות יש בטבליית גלוקוז? מאיפה הכי מומלץ להביא אותן?
  תודה רבה וחג שמח, אור.

 9. מאת יוסי‏:

  מה עדיף במקרי היפו ?

  נוזל גלוקוז או טבליות גלוקוז ??

 10. מאת ענת‏:

  שלום אסף,

  דבר ראשון רציתי להגיד תודה, אני סוכרתית מסוג 1 כבר 16 שנה, פעם ראשונה שאני נתקלת בבלוג ושוקלת עכשיו יחד עם בן זוגי לעבור לתזונה ע"פ ד"ר ברנשטיין.
  ולשאלה- כיום אני מתמודדת עם אירועי היפוגליקמיה ע"י תמרים- יש להם מדד פחות או יותר קבוע כך שהם פותרים את נושא התקפת האוכל בזמן ההיפו והם גם טבעיים… מעניין אותי דעתך עליהם.
  תודה

  • מאת אסף‏:

   היי ענת, קודם כל שיהיה הרבה בהצלחה בשינוי.
   לגבי תמרים, אין ספק שהם מעלים את הסוכר במהירות, הבעייה היא שיש להם "אפטר אפקט" והסוכר לרוב ממשיך לעלות גם שעה אחרי האכילה.הבעייה בפירות בכלל בנושא של היפו שקשה להעריך בדיוק בכמה יעלו את הסוכר. היתרון בטבליות הוא המנה הקבועה שמאפשרת שליטה יותר טובה.

 11. מאת ליאת‏:

  הי אסף לעניין היפו תמיד ההנחיה היתה של משקה ממותק הכי במקרה של היפו הוא הכי מהיר מה שאתה אומר על שליטה בהיפו אני מסכימה ושווה לעשות זאת אבל שיש היפו צריך להעלות מהר האם לדעתך זה עובד באותה מהירות כמו משקה ממותק קולה וכו? כמו כן כל טבליה מכילה 4 גר סוכר איך היתה מחשב בוא נגיד עליה מ-60 ל90 כמה טבליות היית מנסה לשם התחלה?

  • מאת אסף‏:

   שימוש בטבליות גלוקוז בודדות אפקטיבי במיוחד כשאוכלים תזונה דלת פחמימות. בתזונה הרגילה, כשהיפו נגרם משימוש רב באינסולין אכן יכולים להיות מקרים שהירידה תהיה חדה מדי ותידרש כמות גדולה של טבליות. במקרה זה אכן הגלוקוז הנוזלי אפקטיבי יותר.

 12. מאת Kalimi eli‏:

  שמחתי לקרוא את הנאמר על איפו ואם הכדורי גלוקוז יעזרו לי אז זה פתר לי בעייה רצינית מאוד מכיון שיום יום יש לי איפו הסוכר יורד ליל64 ואני כמו משותק אני לוקח כל בקר ליפני הארוחה כדור חדש שניקרא קוריוס 850 מיגרם ובצערים יורד לי הסוכר ל64 אני מבקש יעוץ בבקשה וגם האם צריך מירשם לטבליות

  • מאת הגר‏:

   שלום אלי,
   אין צורך במרשם לטבליות, ניתן להשיג אותן בכל בית מרקחת.
   לגבי התרופות עליך לקבל ייעוץ מהרופא שלך. אם אתה מעוניין בייעוץ תזונתי, אתה מוזמן לפנות אלי, הפרטים כאן.

 13. מאת זהר‏:

  הי… רציתי לדעת אם יש לך מידע או תוכלי לכוון למידע, למי שסובל מהיפוגליקמיה כמצב קבוע ולא כחלק מסכרת. אני סובלת מזה שנים רבות ולמרות שהסוכר מאוזן, התופעות לא חולפות. ניסיתי לחפש מידע ולא מצאתי, במיוחד על תזונה ובכלל על טיפול בתופעה. הערך היפוגליקמיה מופיע תמיד בהקשר של סכרת וזה טיפה שונה.
  תודה

  • מאת אסף‏:

   תזונה דלת פחמימות באופן יחסי – אפילו פליאו יכולה מניסיוני לעזור לנושא. ברגע שהגוף צריך להתמודד עם פחות פחמימות יש הרבה פחות תנודות בערכי הסוכר וכך ניתן למתן את תופעות ההיפוגליקמיה (גם אם אין סוכרת!)
   בהצלחה

 14. מאת יפה סלדינגר‏:

  היי, אתחיל שאין מאושרת מני לגלות את הקבוצה האתר והבלוג . אני קוראת ומחכימה לרוב עברתי לאכול לפי שיטה זו ומרגישה כבר תוצאות.
  לעניין ההיפו נהנתי לקרוא בדיוק עונה לי לשאלה שהתעוררתי איתה הבוקר.
  תודה רבה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>