מהי תזונת פליאו?

התזונה הפליאוליתית (בקיצור, "פליאו"), היא גישה תזונתית שממליצה לאכול כפי שאכלו בני האדם הקדמונים, הידועים כציידים-לקטים. הרציונל מאחורי התזונה: מליוני שנים של אבולוציה עיצבו אותנו גנטית לאכול מזונות מסויימים, ואלה המזונות שתורמים לנו הכי הרבה מבחינה תזונתית ובריאותית.
לפי תאוריה זו, ככל שנסטה מהתפריט המקורי של הגזע האנושי נהיה פחות בריאים.

ה"סטייה" שלנו מהדיאטה הקדמונית החלה לפני 10,000 שנים (הרף עין במושגים אבולוציוניים) עם המהפכה החקלאית, אשר הכניסה לתפריטו של האדם מזונות רבים שבעבר לא היו זמינים לו, כגון דגנים, קטניות ומוצרי חלב, ובכלל שינתה באופן עמוק מאוד את אורח חייו.
בניגוד לדעה הרווחת הטוענת שחייהם של הציידים לקטים היו קצרים ואלימים, וכי מצבו של המין האנושי רק הולך ומשתפר, ממצאים רבים מראים כי בריאותו של האדם התדרדרה כתוצאה מהפיכתו מצייד-לקט לחקלאי. ניתן לקרוא מאמר מעניין בנושא כאן.

אך למרות שבריאותו של החקלאי היתה פחות טובה מזו של אביו הצייד-לקט, מצבו היה טוב בהרבה ממצבו של האדם המודרני, שאת מערכת היחסים שלו עם המזון מתווכת תעשיית המזון. כידוע לכל לאותה תעשייה יש אינטרסים משלה, והם אינם עולים בקנה אחד עם עקרונות התזונה הנכונה או בריאות גוף האדם. שלא לדבר על המסרים הסותרים שמפציצים אותנו בכל אפיקי התקשורת, ותחושות הרעב והשובע שמזמן שכחנו איך לזהות. בימינו, למרבה הצער, לאכול בריא זה דבר לא פשוט בכלל.

כך הגענו למצב הנוכחי: חיים בעידן של שפע בלתי נתפס, אבל סובלים מבעיות בריאותיות אין ספור. הגדיר זאת באופן מושלם הסופר מייקל פולן: "Overfed and undernourished".

מה אוכלים בתזונת פליאו?

יש כמה גרסאות לתזונה, אך הבסיס הוא הרשימה שלהלן:

לאכול:
בשר, עוף, דגים, ביצים, ירקות, פירות, שומנים בריאים (זית, קוקוס, אבוקדו, חמאה), זרעים ואגוזים.

להימנע:
מוצרי מזון מעובדים, סוכר, דגנים, קטניות, עמילנים, שומני טראנס (מרגרינה), שמנים צמחיים המופקים בתהליך כימי (תירס, סויה), חלב ניגר, מוצרי חלב רזים.

במתינות:
מוצרי חלב שמנים, שמנת 38%, יוגורט, יין, דבש, שוקולד מריר 80% קקאו.

ניתן למצוא כמה גרסאות לתזונה זו, מבחינת הרכב המאקרו-נוטריינטים (חלבון-שומן-פחמימה) ומבחינת גמישות ההרכב התזונתי. לאורך הזמן, עם קצת ניסוי וטעייה, כל אחד יכול למצוא לעצמו את ההרכב התזונתי האופטימלי עבורו. גם תכולת הפחמימות היא דבר שצריך להתאים אינדיבידואלית לכל אדם, לפי מצבו הבריאותי והמטרות שלו (אבל על זה בפוסט נפרד).

יתרונות התזונה

ראשית, מדובר בתזונה שמבוססת על מזונות אמיתיים ולא על מוצרי דיאט מלאים בכימיקלים, מה שהופך אותה לבריאה מאוד. יש לציין שחלק מהדיאטות הדלות בפחמימות נופלות למלכודת זו ומאפשרות מוצרי מזון מאוד מעובדים, כל עוד הם דלים בפחמימות.

שנית, תזונת פליאו מעודדת מצב גופני מסויים, שלפי התאוריה היה נפוץ מאוד במשך רוב ההיסטוריה האנושית, בו הדלק העיקרי לפעילות מערכות הגוף הוא שומן, ולא פחמימות.
כאשר הגוף מסתגל למצב זה רמת השובע עולה מאוד ורמות האנרגיה לאורך היום מתייצבות, מאחר ובהשוואה לפחמימות שומן משביע יותר ומתפרק לאט יותר. כך, ללא נפילות אנרגיה ומבלי שהרעב מציק כל שעתיים שלוש, קל הרבה יותר לשבור התמכרות לפחמימות. התמכרות לפחמימות היא אחד מהגורמים הראשיים לבעייות של עייפות, ותורמת הרבה גם להפרעות במצב הרוח.

עוד תוצאה מבורכת מהשינוי הנ"ל: כאשר הגוף מתרגל לפרק שומן כדלק, קל לו הרבה יותר לפרק את השומן שאגור בגוף ולהפוך אותן לאנרגיה. התוצאה היא ירידה במשקל שנגרמת מהפחתת אחוזי השומן בגוף, וזאת בניגוד למה שקורה בדיאטה דלת שומן / קלוריות, שבה לרוב הירידה במשקל מורכבת באחוזים שווים מירידה בשומן וברקמת שריר. שמירה על רקמת השריר חשובה מאוד לבריאות, לשמירה על המשקל לאורך זמן וגם תורמת למראה יפה, כך שמטרתנו היא לשמור עליה.

תזונת פליאו ובריאות

יתרון נוסף של התזונה נובע דווקא מהפריטים שמסירים מהתפריט כשעוברים אליה, שביניהם נמצאים המזונות האלרגניים ביותר וגם הממכרים ביותר, כגון חיטה, סוכר, מוצרי חלב, שומני טראנס, חומרי טעם וריח כמו msg, חומרים משמרים וצבעי מאכל.
מחקרים רבים קושרים בין מזונות אלה לבין רבים מהתחלואים של האדם המודרני, כגון אלרגיות ומחלות אוטו-אימוניות, בעיות עור, בעיות הורמונליות כמו חוסר פוריות, הפרעות במצב הרוח, התסמונת המטבולית (השמנה+יתר לחץ דם+חוסר איזון בשומני הדם) ואפילו סרטן.

לאחרונה התגלה שתזונת פליאו מהווה תקווה גדולה למחלות של מערכת העצבים, כגון טרשת נפוצה, אלצהיימר ו-ALS, מאחר והיא מזינה את מערכת העצבים באופן שמשקם אותה (כמות גדולה של נוגדי חמצון ושומנים טובים) ומפחיתה את הגורמים שמזיקים לה (למשל שומני טראנס ועודף שומן). ניתן לראות סרטון מדהים של TED על הנושא כאן. בסרטון מופיעה החוקרת המובילה בתחום שהשתקמה בעצמה מטרשת נפוצה בעזרת תזונה.

לסיכום

תזונת הפליאו היא בעיני אחת הדרכים הכי בריאות לאכול.
המעבר מהתזונה הרגילה הוא לא פשוט, אבל אני מאמינה שהוא מאוד שווה את זה למי שמעוניין לשפר את בריאותו. אני גם מאמינה גדולה בשינויים הדרגתיים לאורך זמן. לא צריך לאמץ הכל בבת אחת, אפשר להתחיל לעשות שינויים בכיוון הנכון ולראות מה קורה.

כפי שכבר כתבתי בעבר, שבטי ציידים-לקטים שעדיין קיימים היום בעולם ואוכלים תזונה בלתי מעובדת חיים בבריאות טובה מאוד בהשוואה אלינו במערב. הם לאו דווקא אוכלים הרבה בשר או מעט מאוד פחמימות, למעשה תזונתם מאוד מגוונת. ועדיין כולם שומרים על בריאות טובה… עד ש"מגלים להם את אמריקה" – תרתי משמע. זו בעיני ההוכחה שאין דרך אחת לאכול בריא.

הסוד האמיתי הוא ביישום עיקרון אחד, שבעיני הוא גם זה שהכי חשוב בתזונת הפליאו – אכילת המזון שנועדנו לאכול – מזון בלתי מעובד, קרוב ככל שניתן למצבו המקורי. מי שייקח את העיקרון המרכזי הזה ויישם אותו ישפר את בריאותו באופן מרחיק לכת.

 

_____________________
תמונה: CC by ND Rrrodrigo

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
פורסם בקטגוריה תזונת פליאו, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

108 תגובות על מהי תזונת פליאו?

 1. מאת יעל‏:

  פוסט נהדר. מאז שגיליתי את תזונת הפליאו אני מרגישה נהדר, לא רעבה ולא מחפשת אוכל כל הזמן… מרגישה שקיבלתי שליטה על החיים שלי בחזרה.. אני מתחילה גם לאט לאט להכניס את בעלי לתהליך ולעזור לו לטפל באלרגיות שלו.
  אז המון תודה על הבלוג הנהדר שמלווה אותי בתהליך

 2. מאת חלי‏:

  אם אני לא מפחיתה את כמויות האוכל, אלא רק את סוגו (מחליפה את הקורנפלקס באגוזים, את הלחם באבוקדו או ביצים, וכו'…) כך שיהיה פליאו טהור, עדיין יש סיכוי לירידה במשקל, אפילו מזערית?
  אפילו שמבחינה קלורית זה אותו דבר?…

  • מאת הגר‏:

   הי חלי,
   המעבר לתזונת פליאו לרוב גורם לירידה במשקל, ואפילו יותר ממזערית.
   ראשית התזונה הזו משביעה יותר בגלל תכולת שומן וחלבון מוגברת, ולכן אנשים נוטים לאכול פחות באופן טבעי.
   שנית המזונות האלה לא רק משביעים, אלא נמצא שגם מגבירים את המטבוליזם – גורמים לשריפת קלוריות מוגברת. אין דין קלוריה מפחמימה כדין קלוריה מחלבון.
   כמו כן, הגוף לומד להשתמש בשומן לצורך אנרגיה – זה כולל גם בשומן שנמצא על הירכיים… וכך מתאפשרת ירידה במשקל.

   לגבי החלפת סוג האוכל – תזונת פליאו מבוססת על ירקות וחלבון מהחי, וכל השאר במתינות (שורשים, אגוזים, זרעים, פירות ומוצרי חלב שמנים).
   אמנם לכל אחד יש את הגישה שלו, אבל הכוונה היא לא להחליף את המזונות אחד לאחד, כך שבמקום לחם תאכלי לחם טחינה ובמקום קורנפלקס תאכלי אגוזים עם חלב קוקוס.
   אל תבססי את הארוחות היומיומיות שלך על זרעים ואגוזים – זה לא בריא, וזה לא פליאו.

   • מאת אלי‏:

    תזונת פליאו מבוססת על ירקות ושומן מן החי ולא על חלבון מהחי
    עודף חלבון הינו גורם לדלקת. חושבים שצריך לאכול יותר סטיקים ולמעשה צריך לאכול יותר בשר שמן שכמות החלבון בו קטנה וכמות השומן גדולה. כמו צלעות כבש או אנטריקוט שמן מאוד

 3. מאת רתם‏:

  שלום,
  האם התזונה הזו מתאימה לסובלים ממחלת הקרוהן?
  אני סובלת ממחלה זו כבר כמה שנים, ועד לא מזמן הקפדתי על תזונה עשירה בסיבים. דבר שהוביל אותי לבית החולים ושם נאמר לי להפסיק לאכול מזונות מלאים.
  האם זה נכון?
  אני חושבת שאני יכולה להקפיד בתזונה אני רוצה לדעת שאכן לא יהווה טריגר לדלקת.
  העייפות וכאבי הפרקים בלתי נסבלים.
  תודה ושנה טובה
  רתם

  • מאת הגר‏:

   שלום רתם,
   ההמלצה להפסיק לאכול מזונות מלאים נכונה במצבך הנוכחי. המעי מודלק ומגורה ולא יכול להתמודד איתם, ובמקרים מסויימים יש גם היצרות משמעותית.
   תזונת פליאו מסירה מהתפריט את המזונות המרכזיים שגורמים למחלות אוטואימוניות: גלוטן, לקטינים וחומצה פיטית מדגנים וקטניות, מוצרי חלב וסוכר.
   ישנו גם פרוטוקול תזונתי מיוחד לסובלים ממחלות אלו שפותח ע"י רוב וולף, תוכלי לקרוא עליו במורד הדף הזה.
   ישנה גם תזונה בשם דיאטת הפחמימות הספציפיות, או בגלגול החדש יותר – GAPS, שמטפלת ספציפית במחלות מעיים דלקתיות. המטרה של התזונה היא לשקם את המעי. השיטות מאוד דומות, בשתיהן נמנעים מדגנים, קטניות ומוצרי חלב.
   בפרוטוקול של וולף מורידים גם ביצים וירקות מסויימים.
   לשאלתך התזונה היא אנטי דלקתית.
   בהצלחה ורפואה שלמה, ועדכני אותנו.

  • מאת עידית‏:

   הי רתם,
   מאחלת לך ריפוי שלם.
   דיאטת הפחמימות הספציפיות יכולה מאוד (!!!) לעזור לך. מניסיון אישי. אוכל לשתפך בחוויות אם תרצי. תוכלי ליצור איתי קשר בפייס (idit barmats).
   בהצלחה,
   עידית

 4. מאת לטם‏:

  יו, איזה כיף!
  בלוג פליאו בעברית.

 5. מאת עינת‏:

  שלום הגר.
  הייתי שמחה לדעת מה לדעתך הפירוש האופטימלי למונח "מתינות". אני רגילה לאכול במשך הבוקר, עד 12:00 בערך, 3 פירות, חופן קטן של שקדים ואגוזים ויוגורט או חצי קופסת קוטג'. האם זה סביר? יותר מדי? רעיונות אחרים (בהתחשב בכך שבשעות האלה אני בנסיעות ובהוראה, ולא במטבח)? הרבה תודה.

  • מאת הגר‏:

   הי עינת, על פניו זה נשמע בסדר, אבל אין דרך לענות על זה בלי לדעת הרבה יותר עליך ועל המטרות שלך. רעיונות אחרים – ביצים קשות, ירקות חתוכים, אג מאפינז, פולקע או פסטרמה ביתית למשל. בהצלחה

 6. מאת יוסי כהן‏:

  שלום הגר
  התחלתי עם תזונת פליאו ואני מרגיש טוב עם זה אני עם עודף משקל גדול וקצת סכרת
  מטופל בתרופות לאיזון. השאלה שלי היא מפחינת הכמויות האם להצמד לערך הקלורי
  המקובל ולבנות תפריט, האם שתית כום יין או בירה פעם או פעמים בשבוע מזיקה.
  הייתי בכנס האחרון והיה מפתיע לטובה וגם מענין וחבל שהייתי חייב ללכת כשהתחלת
  לדבר ואיך אני יכול להעזר תודה יוסי כהן

  • מאת הגר‏:

   שלום יוסי,
   אין צורך להתחיל לספור קלוריות כרגע. תן לשינוי התזונתי לעשות את שלו במשך כמה זמן ותראה מה קורה. אם תוריד את הפחמימות והירקות העמילניים למינימום אתה צפוי לרזות ולהשתפר בערכי הסוכר.
   אלכוהול יכול לעכב את תהליך הירידה במשקל, אז אל תגזים. כוס יין בשבוע נשמע לי הגיוני.
   המון בהצלחה ותעדכן אותנו איך הולך.

 7. מאת רחל‏:

  שלום, אני חדשה כאן.
  האם בתזונת פליאו לא כוללים פחמימות בכלל, או פחמימות כגון תפו"א, בטטה, תירס, בננה כן אוכלים?
  שאלה נוספת למה הכוונה ללא מוצרי חלב כשכלול ברשימה שמנת וחמאה? האם אוכלים רק מוצרי חלב שמנים ולא יוגורטים וגבינות 5%? ומה לגבי מוצרים מחלב עיזים?
  לגבי אגוזים וזרעים , מה נחשב כמות סבירה? נגיד 10 שקדים ועשרה אגוזים ליום, והאם כשמשרים אותם קודם במים זה מוציא את החומצות המזיקות?

  • מאת הגר‏:

   שלום רחל, ברוכה הבאה.
   לגבי השאלה על תזונת פליאו, תירס אינו כלול בה כיוון שהוא דגן.
   תפוחי אדמה, בטטות, בננות – כלולים בתזונה, אבל מאחר והם מקורות דחוסים יותר לפחמימות כדאי לשים לב לכמויות, במיוחד אם רוצים לרדת במשקל.
   לגבי מוצרי חלב, הדעות חלוקות. אני אומרת שמי שיכול לאכול ללא תופעות לוואי – שיאכל מוצרי חלב שמנים. איך יודעים אם מוצרי חלב משפיעים עלינו לרעה?
   מתנזרים מהם לחודש ואז מחזירים אותם ורואים מה קורה.
   לגבי חמאה, אלא אם יש אלרגיה לקזאין רוב האנשים מסתדרים איתה טוב. כנ"ל לגבי כמויות קטנות של שמנת.
   לגבי אגוזים וזרעים, אכן השריה משפרת את ערכם התזונתי. הכמות שציינת היא כמות נאותה בהחלט.
   ממליצה לך לקרוא את המאמר "מהי תזונת פליאו" ולצפות בהרצאה שלי.
   בהצלחה,
   הגר

 8. מאת Eloy Zeagler‏:

  This is a topic that's near to my heart… Many thanks! Exactly where are your contact details though?

 9. מאת אורי‏:

  הי הגר,

  יופי של אתר.
  האם את יכולה לכתוב גם על מזון מותסס?
  ראיתי באתרים חיצוניים שיש התייחסות להתססת מזון על מנת לשמר בו תכונות מסויימות ומצד שני להקל על האיכול.

  תודה

 10. מאת שרון כהן‏:

  נישמע מאד נחמד…אני רק לא מבין מה ההבדל בין תזונת "פליאו" לדיאטת "אטקינס"? שהיא דיאטה יעילה ביותר מנסיון אישי אבל קשה לשמירה לטווח ארוך…

  • מאת הגר‏:

   הי שרון,
   ההבדלים העיקריים בין דיאטת אטקינס לתזונת פליאו:
   דיאטת אטקינס – מיועדת לירידה במשקל ולשיפור מדדים מטבוליים. תזונת פליאו – מיועדת לכולם.
   דיאטת אטקינס – שמה דגש על הגבלת הפחמימות. תזונת פליאו – שמה דגש על צריכת מזון הולם אבולוציונית.
   דיאטת אטקינס – הגבלה חמורה של פחמימות כנקודת התחלה (20 ג'). תזונת פליאו – אין הגבלה חמורה של פחמימות.
   בדיאטת אטקינס – ההנחיה היא לצרוך כמות פחמימות שתאפשר ירידה / שמירה על המשקל. בתזונת פליאו – כמות הפחמימות בתזונה נקבעת באופן אישי לפי העדפותיו, מטרותיו ומצבו הגופני של כל אדם.

 11. מאת נעמי‏:

  האם אפשר להתאים את התזונה לצמחונים ?

  • מאת הגר‏:

   הי נעמי,
   אם את אוכלת ביצים, מוצרי חלב שמנים ושמן קוקוס,
   ואם את נמנעת מגלוטן, סוכר, שמנים תעשייתיים ומזון מעובד, את יכולה לשמור על בריאות טובה.
   עם זאת – זה לא בדיוק פליאו. אבל גם הפליאו הוא תבנית שיש להתאים לכל אדם אישית, אז אם זה מה שמתאים לך, לכי על זה ובהצלחה.

 12. מאת רמי‏:

  שלום רב, הגר
  שמחתי מאד לגלות את האתר הזה.
  אני בן 48, התגלתה אצלי סוכרת לפני כחודש.
  מאז הגילוי אני מאוזן ע"י שינוי בתזונה (דל פחמימות, עתיר ירקות ועלים, צריכה מתונה של מוצרי חלב עד 5%), פעילות גופנית (כשעה של הליכה מאומצת בכל יום) וכדור אחד גלוקומין ביום.
  אני נוטל גם תרופות להפחתת כולסטרול וכן אלופורינול בגלל מחלת גאוט.
  למרות שמאז הגילוי ירדתי כ-7 ק"ג, אני עדיין סובל מעודף משקל ובעיקר השמנה בטנית.
  האם עקרונות תזונת פליאו יתאימו לפרופיל הבריאותי שלי שתואר לעיל?
  תודה רבה מראש על הצשובה.

  • מאת הגר‏:

   שלום רמי, ברוך הבא.
   בגדול כן, עקרונות תזונת הפליאו יתאימו מאוד.
   עבר רק חודש, זה לא מספיק זמן כדי לפתור את כל הבעיות.
   בגלל שאתה סוכרתי הייתי ממליצה לך לקרוא את הספר של ד"ר ברנשטיין, יש אליו קישור בבלוג.
   הדגשים שחשובים לך בתור סוכרתי הם להוריד פירות וסוכרים מהתזונה (עמילנים, דגנים וקטניות אני מניחה שאין בגלל שאתה כבר אוכל פליאו), ולא להגזים גם עם הירקות כי גם בהם יש פחמימות.
   אין לך מה לפחד ממוצרי חלב שמנים ומשומן באופן כללי, אם הוא מהסוג הטוב (בלי שמנים מזרעים וקטניות כמו תירס, סויה, קנולה, חמניות). התזונה דלה בפחמימות ומשהו צריך להחליף אותן – זהו השומן.
   דווקא במוצרי חלב שמנים יש פחות פחמימות.
   ולסיום אני מזמינה אותך לקבוצת הדיון שלנו בפייסבוק – סיירת סוכרת.
   המון בהצלחה,
   הגר

  • מאת דניס‏:

   שלום לך רמי, השינוי בתזונה שלך הוא עוד צעד דרך נכונה שיוביל אותך לבריאות טובה ומאוזנת, אם רק תקח את הערות של הגר בנוגע להדגשים שהיא ציינה זה יעזור לך, אך ציינת שאתה עדיין סובל מעודף משקל ובעיקר השמנה באזור הבטן. על פי תיאור של פעילות גופנית שתיארת (כשעה של הליכה מאומצת בכל יום) אינו מספיק, עלייך גם לשלב תרגילים לאימוני בטן, תרגילי אימוני כוח על משקל גוף יעצבו וירידו לך את אחוז שומן בגוף ביתר יעילות. חשוב לזכור תזונה נכונה + תדירות פעילות גופנית נכונה, יעשה לך פלאים!

   בהצלחה!

 13. מאת שרה‏:

  היי הגר,
  אני בעיקרון טבעונית,מה היית ממליצה לי לאכול כדי לשמור על בריאות טובה?
  האם להתבסס רק על חלבון מהצומח (טמפה,טופו,סייטן) וירקות? ללא ארוחות שמשלבות דגנים+קטניות?
  תודה מראש

  • מאת הגר‏:

   שלום שרה,
   ההמלצה הראשית שלי אם את לא מוכנה לאכול שום מוצר מהחי, היא לצרוך הרבה שמן קוקוס, ולהקפיד על צריכת חלבון מספיקה מהמקורות שציינת. הייתי מתרחקת מהסויה ומגלוטן שבדגנים מסויימים ובסייטן. כמו כן את צריכה לנטר את רמות הברזל וה-B12 ולדאוג להשלים אותן. מעבר לכך זה תלוי במצב הבריאותי הספציפי שלך. הנה קישור לפוסט טוב עם עצות בריאות לטבעונים ברוח הפליאו.

 14. מאת דר לאנודע‏:

  היי פוסט יפה כי הוא מדבר בצורה נכונה על הדיאטה כמו שקראתי, רק שאלה קטנה על תזונת הפליאו לספורטאים, אילו עוד פחמימות אפשר להוסיף לשגרה עם פעילות גופנית אינטנסיבית, והאם באמת אפשר לאכול כמה ביצים כל יום וסטייק בלי עלייה ברמת הכולסטרול בדם? מהנסיון שלך

  • מאת הגר‏:

   שלום דר, אפשר להוסיף פירות, שורשים כמו תפו"א, בטטה, שורש פטרוזיליה, דלורית, וגם אורז לבן. לשאלתך על הכולסטרול – לרוב האנשים לא עולה הכולסטרול כתוצאה מאכילת תזונה עתירת שומן, אם במקביל הם מצמצמים את צריכת הפחמימות. לחלקם רמת הכולסטרול כן עולה, אבל המדדים עולים באופן מקביל – LDL וגם HDL, כך שיש בזה פחות סיכון. בכל מקרה הנושא רחב מדי כדי לענות עליו בתגובה של שתי שורות, אני מקווה לכתוב עליו פוסט בהקדם.

 15. מאת בת ציון‏:

  אני כ"כ מבולבלת!! לאחרונה מנסה להכניס תזונה בריאה יותר, ויוצאת מבולבלת מכל השיטות!! הכל נשמע כ"כ משכנע…
  לבעלי יש כולסטרול גבוה- הוא לא שמן, אבל התזונה שלו לא משהו.
  ראיתי סרטון בנושא תזונת פליאו, אבל אני מאד חוששת לשחוט את הפרה הקדושה של שומן גורם לעליה בכולסטרול.
  יש לך המלצה עבורי איך לעשות סדר בבלבול??

  • מאת הגר‏:

   שלום בת ציון, אני מציעה שתיכנסי לקישורים שבהמלצות למעלה ותמשיכי ללמוד ולחקור. זו הדרך היחידה לצאת מהבלבול. וכשתרגישי שלמדת מספיק, קחי לך חודש ותעשי ניסוי, תראי איך את מרגישה ואולי תופתעי מהתוצאות. תמיד תוכלי לחזור לתזונה הרגילה שלך אם לא תהיי מרוצה. בהצלחה.

 16. מאת נופר‏:

  להגר שלום, תזונת הפלאו מעניינת אותי, אך יש לי בעיה כלשהי, איני אוכלת גלוטן, סוכר, וצמחונית מגיל 0(זה דבר טוב כשלעצמו), אך לפני זמן מה התחלתי לחבב אבוקדו והוספתי לכל סלט שעשיתי אבוקדו שלם (גדול ואולי שניים קטנים, או בינוניים) עם לימון, במקום שמן (זה אגב היה השמן היחיד שהכנסתי ביום אחד לגוף). אך הרגשתי שהדבר גרם לי לעלות במשקל, במקום המטרה שלי, לרדת. יכול להיות, שיש אנשים שאינם מעקלים שומנים טוב? אז אנא עיזרי לי איך אני יכולה לאכול כמה שקרוב לטבע כמו שניסיתי לעשות, אך ראיתי והרגשתי שזה בעצם הרע לי ואני מאד אוהבת אבוקדו בטירוף. אז אני עכשיו מפחדת להכניס אבוקדו לסלט והשארתי אותו מחוץ לבית בכדי לא להתפתות, בכלל איני מבינה את הטענה שלאכול שומן יותר טוב וכך מרזים יותר, אנא הסבירי לי יותר בפירוט כיצד דבר זה עובד ולמה אצלי משהו השתבש עם זה. אשמח לעזרה ממך – בדרכי חזרה לכמה שקרוב לטבע.
  בתודה מראש נופר

  • מאת הגר‏:

   שלום נופר,
   אי אפשר לדעת מהן הסיבות לעלייה שלך במשקל מבלי לדעת הרבה יותר עליך ועל מה שאת אוכלת.
   לשאלתך – כן, יש אנשים שאינם מעכלים שומן טוב, אבל בכלל לא בטוח שזו הבעיה אצלך. מי שלא מעכל שומנים טוב ירגיש לא טוב אחרי ארוחות שמכילות הרבה שומן. יתכנו נפיחות, כבדות, צרבת וכו. כמו כן ניתן לראות שהצואה שמנונית.
   לגבי אכילת שומן והרזיה, יש הרבה חומר ברשת שמסביר את הנושא, היעזרי בלינקים שתחת התווית "המלצות –> קישורים" בסרגל העליון. אני מקווה להוסיף מאמר משלי בנושא בזמן הקרוב.
   בהצלחה, הגר

 17. מאת שרה‏:

  הי הגר
  כמה שאלות. האם נכון שאכילה בשיטת פלאו יכולה לסייע במניעת התקרחות? ובנוסף, אני רגילה לשתות קפה על בסיס חלב 1% פעם ביום, האם זה אפשרי להמשיך בכך אם ברצוני להתחיל לאכול בשיטת פלאו. האם שמן קנולה הוא בסדר? אילו פחמימות מותר לאכול בשיטת פלאו? למה את מכוונת בכותבך להימנע ממזונות מעובדים?
  תודה מראש על תשובותייך

  • מאת הגר‏:

   שלום שרה,
   הסיבות האפשריות להתקרחות הן רבות. התקרחות שנגרמת מחסרים תזונתיים – יתכן מאוד שתזונת פליאו, שעשירה מאוד ברכיבים תזונתיים חשובים, תסייע למנוע. כמו כן התקרחות נשית בתבנית גברית שנגרמת מחוסר איזון הורמונלי, יכולה לעיתים להשתפר מאוד בעזרת אכילת תזונת פליאו דלת פחמימות.
   לגבי החלב – תלוי בכמות, תלוי במטרות שלך (לרזות? לשפר מצב בריאותי ספציפי?). עקרונית חלב ניגר לא נכלל בתזונת פליאו וגם בלי התווית של "לא פליאו" רבים העוסקים בתזונה טבעית מסכימים שאינו בריא.
   הכוונה בהימנעות ממזון מעובד היא ראשית להימנע מכל מזון שמגיע בשקית, מכיל חומרים שצריך כימאי כדי להבין את מהותם ועבר תהליכים רבים בין מצבו המקורי ועד שהגיע לצלחת שלך. למשל חטיפים, נקניקים מעובדים וכדומה.

   • מאת שרה‏:

    שוב שלום
    ראשית תודה על תשובתך המהירה. המטרות הן, קודם כל, לעבור לתזונה בריאה יותר וגם לסייע במניעת ההתקרחות הממוקמת בעיקר בחיבור בין המצח לקו השיער וכן, לא יזיק גם לרדת קצת במשקל. בגדול, אני נמנעת ממזון מעובד רב הזמן גם כך אז זה בהחלט מתאים לי. עם זאת, קשה לי מאוד בלי פחמימות, בעיקר אורז ותפוחי אדמה. לכן אני שואלת אם הם כלולים במזונות שיש להימנע מהם ובנוסף אשמח לדעת מה דינו של שמן קנולה. שוב תודה רבה…

    • מאת הגר‏:

     הי שרה,
     כדאי שתעשי בדיקות דם מקיפות, כולל בדיקות הורמונליות, כדי להבין יותר ממה נובעת ההתקרחות. אחרי שתדעי מה הגורם אפשר יהיה להתאים טיפול לבעיה בעזרת רופא או מטפל אחר.
     ברמה העקרונית אם את מעוניינת לרדת במשקל, עדיף לך לצמצם את האורז ותפוחי האדמה בתזונה ולהדגיש מזון מהחי וירקות.
     שמן קנולה לא מומלץ לצריכה מאחר והוא מתחמצן בקלות, מהונדס גנטית ועשיר באומגה שש.
     בהצלחה,
     הגר

 18. מאת אורנה אברהם‏:

  שלום הגר,
  אני חדשה כאן באתר, וקודם כול, תודה רבה לכם על העזרה הנפלאה הזו לכולם…
  ובנוסף, רציתי לשאול, כתוצאה מקנדידה סובלת מבעיות במערכת העיכול, בעיות עור,
  מיגרנות ועייפות ומעט משקל עודף, וזה קורה בגלים…
  בשנתיים שלוש האחרונות, מקפידה על תזונה בריאה שכוללת המון קטניות, לחם שאור
  וכמעט ללא בשר/עוף, וללא סוכר בכלל, אך שוב לאחר רגיעה, הגוף מתחיל לחוש רע.
  ואני תוהה האם דיאטת פליאו בריאה למצב כמו שלי והאם יש
  עדיפות מסוימת לבעיית הקנדידה, הכוונה מה עדיף לאכול יותר בשר/דגים/עוף?
  והאם ישנה איזושהי הגבלה על הכמות היומית?
  תודה מראש…
  אורנה

  • מאת הגר‏:

   שלום אורנה וברוכה הבאה,
   תזונת פליאו מתאימה מאוד למצב שאת מתארת.
   מבחינת מקורות החלבון, עדיפים דגים ובשר על פני עוף, ועדיף בשר מקומי וטרי על פני האלטרנטיבות האחרות.
   בתור התחלה אין צורך להסתכל על כמויות אלא להתמקד באכילת המזונות הנכונים.
   בהצלחה!
   הגר

 19. מאת מיי‏:

  שלום הגר
  כבר זמן רב שאני לומדת את עקרונות התזונה הפליאוליטית, עדיין לא יישמתי לגמרי, הקושי שלי הוא שאני צמחונית שנמנעת ממוצרי חלב. לכן רציתי לשאול לגבי קטניות – האם יש קטניות שהן סבירות יותר? האם לאחר השרייה ו/או הנבטה זה בסדר לשלב מדי פעם בתזונה (מש, עדשים)? מה לגבי קמח חומוס? שמשמש אותי היום כתחליף לקמחים אחרים בפשטידות/קציצות צמחוניות. מה דעתך?
  אני מניחה שדגים טריים זה הכי טוב, אך אם אין בנמצא האם גם דג קפוא מהסופר יכול להוות ארוחה?
  תודה
  מיי

  • מאת הגר‏:

   שלום מיי וברוכה הבאה,
   אם את מנביטה את הקטניות את יכולה לאכול אותן ללא חשש. כמקור חלבון דגים אכן עדיפים.
   כמובן שעדיף טרי, אבל לאכול דג קפוא זה לא פשע. אם המחיר הוא בעיה, ממליצה מאוד לאכול סרדינים (עדיף משומרים בשמן זית), מאוד בריאים ויחסית זולים.
   קמח חומוס לא מונבט לפני שנטחן עד כמה שידוע לי. אני לא מכירה אותך ואת המטרות שלך, יכול להיות שכמה כפות של קמח חומוס פה ושם לא יהוו בעיה. אישית אני מאוד אוהבת קמח קוקוס וממליצה לך לנסות.
   בהצלחה,
   הגר

 20. מאת מיי‏:

  תודה על התשובה המפורטת והמהירה!

 21. מאת טרי‏:

  כחולת סכרת מגיל 4.5 (כיום בת 28) שמירה על איזון בסוכר ומידוד נכון ואפילו מדוייק בהזרקות והמאכלים אותם הייתי צריכה לחשב לא מעט הפעמים הביאו לכשלון במדידת הסוכר שלי לעתים סוכרים גבוהים לעתים נמוכים… בחשיפה לשמש, ספורט וכו עד כמה וכמה קשה מנשוא לנבא את התוצאה שתהיה ותמיד בתקווה לסוכר מאוזן.
  מכרים שיתארחו אצלנו בערב חג הגיעו עם אנטי פסטי אכלו בשר אך לא העזו לגעת בפחמימה או מוצר לא מהטבע והחי ובהיותי אוהבת לארח וגם סקרנית שאלתי לפשר העניין ומכאן החלו ההסברים מצידם ותמונות של כמב חודשים לפני שמשקלם היה מעל הממוצע והמלצה מובהקת שאנסה ואראה שינוי אדיר במצב הבריאותי וכן גם בירידה במשקל בצורה טבעית והדרגתית.
  הססתי נורא ובכלל נרתעתי מהמחשבה שהפחמימות והלחם המתוקים כל מה שהיה חלק משגרת חיי האהובים (שלפי המלצת הרופאים צריך להזריק לפי מה שאכלת אך תמיד יש פספוסים שמזריקים יותר)במיוחד נטמנים במקום אחר
  יחד עם זאת המחשבה של בריאות איתנה והגבינות השמנות והבשר הרווי שאני אוהבת לא פחות היו מקור לנחמה ! לאחר קריאת הבלוג וקריאה לא מבוטל באתר מר קדמוני
  אני כבר 5 ימים בדיאטת הפליאו מבצעת 6 בדיקות סוכר ביום על מנת לראות את התהליך שהגוף
  עובר ולשמחתי הרבה אני כמעט ולא מזריקה ואם כן ב 80 אחוז במינון הערכים נפלאים 76-120 בסוכר
  אני יותר ערנית יותר מפוקסת אןכלת כעוות נפשי מהחי והצומח לפי הפליאו מה שהטבע העניק ואיך שאומרים אין טוב מזה הגוף שבע לשעות ארוכות יותר ואני כבר לא חוטפת בין לבין
  ועל הדרך ירדתי 2 קילו
  החבר שלי פער את פיו למראה המאכלים הטובים שאני אוכלת יחד עם זאת
  גם יורדת במשקל וגם ערכי סוכר מצויינים ללא עזר רב באינסולין
  תודה לעדאל על תמיכה ועזרה בכל שאלה שהופנתה אליו לגבי הנושא
  שיהיה חג שמח מלא בשרים טעמים ירק ובריאות (;

   

 22. מאת יוספה‏:

  שלום הגר,

  אני שמחה שמצאתי את האתר שלך. יש לי שאלה קצת קשה. אני סובלת מאד מכאבי קיבה (כלומר כאבים ברום הבטן) לאחר האוכל ולפעמים סתם ככה בין לבין. כשהייתי בארה"ב קבלתי שם של מרפא והוא אכן הציע לי דיאטה שעכשיו אני מבינה ששמה פליאוליתית. הדיאטה היא ללא דגנים (בהתחלה) אלא איטריות אורז מלא וגם סוגים אחרים של דגנים כמו כוסמין שהקיבה שלי התמרדה נגדם קשות.
  עברתי לאכול בשר, עוף, דגים, ביצים, חמאה ירקות ירוקים כמו כרוב, ברוקולי, כרובית וקשואים. הגזים כמובן גם גורמים לכאבי בטן. אני לא אוכלת בכלל פירות בינתיים. קבלתי ממנו גם פרוביוטיקה (עדיין יש לי ואני מתלבטת האם להמשיך לקחת). היו הפוגות בכאבים אבל הם חזרו. הרופא הפנימאי שלי בארץ דורש שאעשה גאסטרוסקופיה כדי לשלול אולקוס או חלילה משהו סרטני. אני מאד נגד בדיקות פולשניות אבל גם לחיות עם כאבים כל הזמן זה לא חיים. מעבר לכך הכולסטרול עלה לי ל-310 ונדרשתי לחזור לקחת סטטינים (ה-HDL לא עלה וה_LDL נשאר גבוה). בקיצור המצב לא מזהיר ואני תוהה מה לעשות.

  • מאת הגר‏:

   שלום יוספה,
   בנוגע לכאבי הבטן, נסי להימנע מהירקות המצליבים כי הם גורמים לגזים. כרובית, ברוקולי, קולורבי, כרוב, צנון, צנונית וכו. גם בצל ושום יכולים לגרום לגזים.
   בנוגע לבדיקה – נראה לי חשוב שתעשי אותה כדי שתדעי עם מה את מתמודדת.
   בנוגע לכולסטרול – קצת קשה לי להגיב בלי להכיר אותך ובלי לדעת מה את אוכלת. בדרך כלל אפשר לסייע למצב של כולסטרול גבוהה באמצעות שינוי תזונה ואורח חיים. אני מאוד נגד סטטינים אבל יש מקרים שבהם חייבים לקחת גם אותם.
   בהצלחה ורק בריאות.

 23. מאת שולי‏:

  שלום הגר! אני בת 28 ומתחילה רק עכשיו ללמוד את יתרונות הפליאו ולפני שאתחיל להשתמש בהן רציתי בבקשה לשאול כמה שאלות. אני בריאה באופן כללי והמטרה העיקרית שלי היא ירידה במשקל. אני לא שמנה (שוקלת כ60 ק"ג בגובה 1.62 מטר) אך מעוניינת להשיל 6-8 ק"ג שמצטברים בעיקר באיזור הבטן .
  יש לי חבר טוב שאוכל רק לפי עקרונות הפליאו והוא באמת ירד במשקל באופן מעורר התפעלות והוא מאוד ממליץ על הדרך החדשה הזו. רציתי בבקשה לדעת לגבי אורז בר/מלא האם אני יכולה לאכול ואם כן האם אפשר לשלב אותו יחד עם בשר/עוף בארוחות. כנ"ל לגבי קינואה שאני מאוד אוהבת, וכוסמת. כמו כן האם יש הגבלה על כמות הביצים שמותר לאכול ביום? האם זה נכון שלא סופרים קלוריות בשיטה הזאת וניתן לאכול ללא הגבלה? האם מותר להשתמש בדבש או סטיביה (מהצומח) כמקור להמתקת תה? מה לגבי הכולסטרול האם הוא עלול לעלות בעקבות אכילת שומן רב?
  הקושי העיקרי שלי הוא בארוחות הבוקר שמחזיקות אותי עירנית בעבודה, אשמח אם תכווני אותי למתכוני יוגורטים שאפשר להכין בבית, שאני מאוד אוהבת עם פירות יער . אני גם מאוד אוהבת פירות באופן כללי ולפני אימון (מתאמנת כ3 עד 4 פעמים בשבוע) אני רגילה לאכול תמר ואשמח לדעת מה ההמלצה היומית שלך עבורי?
  המון תודה :)

  • מאת הגר‏:

   שלום שולי,
   יש כאן שתי שאלות:
   1. האם המזונות שאת מזכירה עולים בקנה אחד עם עקרונות הפליאו.
   2. האם המזונות האלה מתאימים לך, האם "כדאי" לך לאכול אותם.
   אז קינואה, אורז בר/מלא וכוסמת לא נמצאים בתזונת פליאו, כי הם דגנים.
   עם זאת, פליאו זה לא דת – זו דרך תזונתית, תבנית שאפשר להתאים אותה לכל אדם באופן אינדיבידואלי לפי הצרכים והמטרות שלו. לכן יכול להיות שבתפריט שלך הם יכולים להישאר – בכל זאת אין בהם גלוטן.
   לגבי ביצים – בגלל שרוב מי ששואל את השאלה הזו מתכוון לכ- 4 ביצים ביום מקסימום – לא, אין הגבלה.
   דבש וסטיביה ותמרים נכללים כולם בתזונת הפליאו.
   לגבי כולסטרול – הנושא מורכב, אבל השורה התחתונה היא שכמות השומן הנאכלת לא משפיעה באופן ישיר כמדד יחיד על רמת הכולסטרול, וגם רמות הכולסטרול שנחשבות כיום גבוהות בעיני הממסד הרפואי לאו דווקא מסוכנות בעיני. שוב, תלוי במי מדובר, איך הוא חי, מה הוא אוכל ומה מצבו הבריאותי.
   הנה מתכון ליוגורט מחלב קוקוס פה באתר.
   לגבי המלצה יומית למזונות השונים, בודאי כבר הבנת שזה תלוי בגורמים רבים ומאחר ואיני מכירה אותך, אני לא יכולה לתת לך שום המלצות ספציפיות. אם תרצי ייעוץ מקצועי את מוזמנת לפנות אלי לטיפול באמצעות טופס צור קשר.
   בהצלחה בהמשך,
   הגר

   • מאת שולי‏:

    הגר תודה רבה על תשובתך המספקת!! היום היה יומי הראשון עם תזונת הפליאו ואני מרגישה נהדר. אשמח לדעת האם אפשר להשתמש ברסק עגבניות לתבשילים. וכמו כן האם אבוקדו, אגוזים טחינה וחמוציות הם ללא הגבלה . תודה ושיהיה שבוע מבורך !!!

    • מאת הגר‏:

     אפשר להשתמש בכל המרכיבים שרשמת במסגרת תפריט מאוזן. לגבי הגבלה וכמויות ספציפיות – ראי תגובתי הקודמת. זה אינדיבידואלי.
     שימי לב שחמוציות מיובשות הן תמיד עם סוכר כלשהו, לכן הם לא ממש נכנסות לקטגוריה של מזון בלתי מעובד.

 24. מאת אילנה‏:

  להגר שלום,
  אני סוכרתית מסוג 2 ומזה כ-5 חודשים אוכלת בהתאם להנחיות שלך ובעיקר של אסף.
  הבדיקות האחרונות הראו תוצאות טובות מאוד לגבי ערכי הסוכר.
  שאלתי היא: רכשתי בלנדר ויטמיקס ואני מעוניינת להכין כשלב ראשון שייקים ירוקים.
  בכל המתכונים שבדקתי, נכללים גם פירות, שאינם נכללים, כמובן, בתזונה לפי דר' ברנשטיין.
  האם תוכלי, בבקשה, להציע לי הרכב סביר של ירוקים למיניהם, שיהיו ברי אכילה
  ועדיין בריאים ונכונים?
  בתודה מראש

  • מאת הגר‏:

   שלום אילנה,
   שמחה לשמוע שערכי הסוכר שלך השתפרו.
   אני לא מעריצה גדולה של שייקים ירוקים, זה נחמד מדי פעם אבל מבחינתי לא יותר מכך.
   בתור סוכרתית שעוקבת אחרי התזונה של ברנשטיין אני מזכירה לך שירקות הם פחמימה, וצריך לספור אותם ולשים לב כמה אוכלים. בשייק נכנסים המון ירקות = המון פחמימות בנפח קטן, ולכן זה לא כל כך מתאים לתזונה.
   עם זאת, בגלל שאת עם סוכרת מסוג 2, יכול להיות שאת יכולה לשחק עם זה יותר. נסי ותראי.
   מבחינת טעם, נסי לשלב פטרוזיליה עם מלפפון, פלפל אדום, לימון, שמן זית ומלח – זה יוצא כמו סוג של גספאצ'ו.
   בהצלחה,
   הגר

   • מאת אילנה‏:

    תודה רבה לך. האמת, אני זוכרת כל הזמן שגם בירקות יש פחמימות, אבל דווקא בנושא השייקים
    זכרתי רק שאסור לי להכניס אליהם פירות. הצירוף שהצעת נראה לי הגיוני וטוב.
    מבטיחה לדווח אחרי שאנסה אותו.

 25. מאת נעמה‏:

  אבל אין כלום לאכול !!!
  רק חביתה על הבוקר ?! ובלי לחם ??

 26. מאת אפרת‏:

  הי הגר. מלא אנשים שאני מספרת להם על התזונה הזו וגם נטורופאטית ומרפאה סינית בינייהם אומרים שתוצר פירוק של חלבון זה חומצה אורית ושאסור בכלל לאכול כל כך הרבה חלבון כי הכליות מתאמצות יותר מדי ומה שלא מתפרק מצטבר במפרקים. האמת מפחיד. אני מאוד מבולבלת.

  • מאת הגר‏:

   שלום אפרת,
   ראשית, בתזונת פליאו אין הרבה חלבון, או יותר מדי חלבון. בתפריט לדוגמה שבפוסט יש בין 20 ל-30 אחוז חלבון. רוב הקלוריות בתזונת פליאו מגיעות משומן, ולא מחלבון. אנחנו מכוונים לבין 1.5 ל-2 ג' חלבון לק"ג משקל גוף ליום, תלוי בכמות הפעילות הגופנית, זה מיתרגם לבין 90 ל- 150 ג' ליום, וזה מה שרוב האנשים (שאינם צמחונים או טבעונים) אוכלים בכל מקרה. זו כמות חלבון בריאה גם בעיני משרד הבריאות, והכמות הזו לא מקושרת באף מחקר לנזק לכליות.
   שנית, הקישור בין צריכת מזון מהחי לבין בעיות בכליות נובעות מהאמונה שתזונה עשירה בחלבון גורמת למחלת כליות, וזו מתבססת על מחקרים שהראו שהגבלת חלבון מיטיבה עם אנשים אנשים שכבר חולים במחלת כליות. אין שום מידע שמחבר בין צריכה מתונה של חלבון (כמו בתזונת פליאו) להיווצרות של נזק באנשים עם כליות בריאות.

 27. מאת אפרת‏:

  וגם עליתי במשקל!!! ואני אוכלת רק 2-3 פירות על קיבה ריקה בדרך כלל לפני הליכה או ריצה…

  • מאת הגר‏:

   אפרת היקרה, אם את אוכלת רק פירות – את ממש לא עושה פליאו :)
   אבל ברצינות עכשיו – כנראה שאת אוכלת בצורה שלא מתאימה לך. פליאו זו תבנית וצריך להתאים אותה באופן אישי.
   בהצלחה,
   הגר

   • מאת אפרת‏:

    הי הגר. תודה על התשובה. אז אין צורך לפחד מגאוט…
    איך אני יודעת כמה חלבון יש בהמבורגר שאני עושה מבקר טחון או משרימפס שאני אוכלת במסעדה או בביצה?

    • מאת הגר‏:

     יש הרבה שירותים ברשת שיכולים לתת לך את המידע הזה. הגדול והמקיף מביניהם הוא מאגר המידע של ה- USDA, משרד החקלאות האמריקאי:
     http://ndb.nal.usda.gov/ndb/search/list
     אבל באמת שאין צורך לבדוק ולמדוד. כל עוד את מגוונת, ולא אוכלת אך ורק מקורות חלבון דלי שומן כמו חזה עוף, ומתבלת את המזון בשמן זית למשל, יהיה בסדר.

 28. מאת אפרת‏:

  אני מאוד מגוונת אבל משום מה לא יורדת גרם במשקל.
  מתבלת בשמן זית ובמיונז ועכשיו התחלתי לעשות גם ביתי, מטגנת בגהי שאני עושה,אוכלת המבורגרים שאני עושה, שאוורמה שאני עושה פסטרמה שאני עושה, מידי פעם גבינות קשקבל וקממבר, חלב קוקוס בלי חומר משמר, הרבה חסה נבטים וירקות מגווונים, ובלי פחמימות בכלל!!! פרי לפני ריצה/הליכה ואולי עוד אחד כמנת ביניים… הגוף צריך תקופת הסתגלות??? אחותי בשלושה שבועות של תזונה דלת פחמימות ועשירה בחלבון ושומן ירדה כבר שלושה וחצי קילו!!!

  • מאת הגר‏:

   אין ספק שאת משקיעה ואוכלת אוכל טוב. אבל את לא מקבלת את התוצאות שאת רוצה, ולכן אני שוב אומרת, כנראה שאיך שאת אוכלת לא מתאים לחלוטין למה שהגוף שלך צריך ולמטרות שלך.

 29. מאת אפרת‏:

  אני מתנצלת על הנג'סיות אבל זה קצת מתסכל…

 30. מאת ליאור‏:

  היי הגר
  התחלתי להתעניין בתזונת פליאו.
  אני גם עוסק בקרוספיט כמעט מידי יום
  מטרתי היא להוריד כ5 קג ממשקלי (כרגע שוקל 79 ק״ג על 177סמ)

  כבר שלושה ימים שאיני אוכל מזון מעובד בכלל, אם זאת , אני שותה אחת ליום שייק המורכב מבננה אחת-3 תותים,מעט זרעי פשתן וסילאן,בתוספת יוגורט דל שומן – משיטוט וקריאה באתר אני מבין שרצוי להחליף את היוגורט לשמנת28% או עדיף מכך,חלב קוקוס.
  אני גם צורך מעט פירוט יבשים-תפוח,מנגו ותמרים – כולם ללא תוספת סוכר. האם בסדר?
  לא הבנתי (בעיקר כי קראתי מאמרים סותרים) האם ניתן לאכול תפוחי אדמה ?

  לצורך העניין האם מומלץ לאכול לארוחת ערב ניוקי תפו״א (מורכב מתפוא וחמאה) מטוגן בחמאה ובשמנת 28 אחוז ופסטו.
  או בפירה בחמאה כתוספת לסטייק .
  בתדירות של פעמיים בשבוע בערך..
  האם עליי להקפיד לא לאכול משהו אחר בימים בהם אני אוכל את זה?

  כמו כן הבנתי שהמטרה בסוף היא שאני לא ירגיש צורך או תאבון לנשנש אגוזים או שקדים ופירות יבשים? טיפים?

  • מאת הגר‏:

   שלום ליאור,
   * אני לא ממליצה על מוצרי חלב, אז עדיף בהחלט חלב קוקוס על פני שמנת. ובכלל עדיף להוריד מוצרי חלב ל-30 יום של תזונה מהודקת וקפדנית, ואח"כ להחזיר ולראות איך מרגישים. כך תדע אם מוצרי חלב טובים לך.
   * פירות יבשים – הכל יחסי :) יחסית לבמבה זה בסדר. יחסית לסלמון זה ממש חסר ערך… מה שכדאי לזכור לגבי פירות יבשים זה שהם מלאים בסוכר (גם אם הם "ללא סוכר") וקל מאוד לאכול מהם יותר מדי. אם אתה מקפיד על פחמימות נמוכות – כדי לשים לב.
   * פחמימות בכלל ותפוחי אדמה – תלוי במטרות שלך. אם אתה עושה קרוספיט כל יום אז בהחלט, תאכל תפוחי אדמה ובטטות. הם עדיפים כמקור פחמימה על פירות יבשים, זה בטוח.
   * בנוגע לתיאבון לנשנושים – שני דברים. תקפיד שבכל ארוחה יהיה מספיק חלבון ושומן, ואם חשק למתוק הוא הבעיה, תעשה גמילה מסוכר וממתיקים באופן כללי (גם סטיביה). כולל פירות יבשים. אחרי כמה זמן החשק ייעלם.

   רק בריאות,
   הגר

 31. מאת שלום‏:

  היי הגר. האם התזונה מתאימה גם לרצים בריצות ארוכות (עד מרתון מלא)? האם אין צורך בפחמימות כלל לפני ובמהלך ריצות ארוכות?

  • מאת הגר‏:

   הי שלום,
   פליאו זה לאו דווקא דל פחמימות. במסגרת השינוי התזונתי לפליאו פשוט תחליף את הפחמימות שאתה אוכל כעת לפחמימות בריאות – תפו"א, בטטה, אורז לבן, ותרגיש הרבה יותר טוב.
   רצי מרתון שיצא לי לדבר איתם אמרו שהצורך בג'לים וסוכרים למיניהם במהלך הריצות התבטל אחרי ההתרגלות של הגוף לפליאו, אני מניחה שזה בגלל ההסתגלות של הגוף לשריפת חומצות שומן כדלק. בכל אופן זה לא נושא שאני מומחית בו.
   בהצלחה,
   הגר

 32. מאת דניאלה‏:

  שלום.
  האם יש סיכוי לעלייה במשקל עם כל כך הרבה חמאה, שמן קוקוס, גבינות שמנות ושמנת? (אבל עם הקפדה לא לאכול מה שאסור, פחמימות, סוכרים ושומן טראנס).

  האם חשוב לאכול רק ביצים אורגניות ועוף אורגני?

  קצת מבלבל הנושא יש אתרי פליאו שממליצים על שמנת וגבינות שמנות ואחרים שלא. האם יש רשימה מלאה של מזונות מומלצים? מה בקשר לטחינה, עדשים ואפונה יבשה?

  הרבה שאלות, חדשה פה
  אשמח לתשובה
  תודה

  • מאת הגר‏:

   שלום דניאלה,
   אפשר לעלות ואפשר לרדת, תלוי מה וכמה את אוכלת. פליאו זה תבנית, יש אנשים שרואים תוצאות נהדרות מיד על ההתחלה ויש אנשים שצריכים התאמה אישית.
   גבינות שמנות ושמנת – אני לא ממליצה עליהם בכלל.
   עוף וביצים אורגניות – חשוב לטעמי. עוף לא חשוב לתזונה בריאה. עדיפים דגים ובקר.
   את יתר התשובות תוכלי למצוא אם תקראי לעומק בלשונית "פליאו" בסרגל העליון.
   בהצלחה,
   הגר

 33. מאת סביון‏:

  היי,
  אני עברתי לתזונת פליאו לפני כחודש ימים. החזקתי מעמד בדיוק שבועיים ולצערי חזרתי לאכול רגיל.
  בימים אלו ממש החלטתי לחזור לזה שוב ובגדול! אני עושה אימוני קרוספיט ומשתדלת לאכול רק את הדברים המותרים (המחלה שלי זה אלכוהול, אני יוצאת כמעט כל שבוע ושותה).
  רציתי להתייעץ איתך לגבי התפריט היומי שלי…
  בבוקר(8:30) אני אוכלת אומלט מ3 ביצים עם 170ג' פטריות וכוסברה, מטוגן על שמן קוקוס כמובן :)
  ביניים(11:30) תה ירוק עם 4/5 שזיפים שחורים או תפוח או חופן אגוזי מקדמיה
  צהריים(14:00) מנת חלבון (חזה עוף/דג/בקר) עם ירקות טריים ולפעמים מעט כוסמת או אורז
  ביניים(15:30-16:00) פרי כל שהוא או מעט גרעיני חמניה
  בד"כ אני הולכת לאימון ב18:00 (4 פעמים בשבוע) ואז אני מקפידה לשתות קפה שחור עם 2 תמרים וחופן אגוזים כחצי שעה לפני האימון.
  אחרי האימון בסביבות 19:30-20:00 אני מגיעה הביתה ואוכלת מנת חלבון (עוף/דג) או סלט ירקות עשיר עם טונה או ביצים קשות.
  בד"כ לאחר האימון נ"נפתח התיאבון" ובא לי לנשנש.. ואז מתחילה הבעיה :/ אני יכולה לאכול פרי ולאחר שעה לשתות תה עם פירות יבשים (האם זה תקין לאכול את כל זה לפני השינה, אם המטרה שלי היא לרדת באחוזי השומן).
  שאלה נוספת.. האם אני חייבת לצום לסירוגין, כמו שמומלץ בתזונה הקדמונית.
  תודה :-)

 34. מאת גל‏:

  ההמוגלובין המסוכרר שלי לפני להתחלתי עם דיאטת ברנשטיין, לפני 9 שבועות: 5.9
  היום: 5.3
  גם ירדתי 6 קילו
  אני מרוצה :)

 35. מאת אלון ש‏:

  שלום הגר.
  אשמח לקבל תפריט יומי בשיטה הנל.
  כמו כן דגים אני לא כל כך אוהב.
  תודה רבה

 36. מאת בר‏:

  מאמר מעולה!
  בתור מתאמן ומפתח גוף השואף לאורח חיים בריא, לאחר תקופת המסה שלי הגעתי לתקופת החיטוב, בהתחלה התחלתי רק במאזן קלורי שלילי אך כשהגעתי לסביבות ה-13% שומן עברתי לחיטוב דל פחמימה, שדומה לתזונת הפליאו, התפריט דל הפחמימה ובעל כמות החלבונים הגדולה והשומן היו שינוי מעניין, ולאחר כמה שבועות שהתרגלתי לזה, אימצתי לעצמי את תזונת הפליאו כדרך חיים, מרגיש בריא, קליל, חזק, עירני ושמח יותר מתמיד!

 37. מאת אורטל‏:

  שלום הגר
  אורך החיים הזה נשמע מדהים ובריא, וממש אהבתי את כל ההענות שלך… :)
  אני מתחילה בתהליך במטרה לרדת 8-9 קילו, קראתי קצת דברים סותרים ויש לי 2 שאלות :
  1- בחלק מהאתרים כתוב שניתן לאכול שוקולד מריר 80% קקאו ומעלה, האם נכון ומה ההגבלה ?
  2- איזה קפה ניתן לשתות ? האם אפשרי נס קפה אחד בבוקר עם רבע כוס חלב ? או שכדאי לעבור לקפה שחור עם סטיביה ?
  3-בדיאטה הזו כביכול יהיה לנו יותר מה לאכול באירועים וחתונות :) דגים, סטייק, בטטה, סלטים.. אבל האם צריך לדאוג בגלל השמן שבו הם משתמשים ?
  אודה למענה :)
  אורטל

  • מאת הגר‏:

   שלום אורטל,
   תודה על המילים החמות :)
   1. אין בעיה לאכול שוקולד מריר, אלא אם כן יש לך רגישות אליו (חלק מהאנשים שרגישים לגלוטן למשל רגישים גם לקקאו), או אם יש בעיה עם קפאין. כמה לאכול? זה אישי… לא כדאי לאכול חבילה שלמה :) קובייה שתיים
   2. אני ממליצה להימנע ממוצרי חלב, בין היתר זה יכול לסייע לך לרדת במשקל.
   3. בגלל שחתונות אין כל יום, לא הייתי דואגת.
   בהצלחה!

 38. מאת הגר‏:

  שלום אורן,
  לצערי לא מצאתי תחליף דל פחמימות יותר טוב מכרובית :)
  בהצלחה!

 39. פינגבאק: איך אומרים לנו לאכול? – סקירת הדיאטות הפופלריות כיום / כרמל בן-בונאן | הנהגת הבריאות

 40. מאת תומר‏:

  הגר שבת שלום.
  אני כבר כחודשיים אוכל מזונות טבעיים בלבד ללא פחמימות או סוכרים מעובדים
  1. נס קפה ללא סוכר עם חלב 3% וחיבתה שלוש ביצים
  2. פרי כלשהו
  3. בשר/עוף עם סלט וטחינה
  4 פרי כלשהו
  5. בשר/עוף עם סלט וטחינה/סילאן טבעי.
  6. פרי כלשהו
  בינתיים רזיתי כ12 ק״ג (כיום שוקל 92 ק״ג על 183 ס״מ).
  יש לי 2 שאלות:
  1. אני מבין שחלב רגיל לא מומלץ, מה התחליפים המומלצים?
  2. יש לך הצעה לשיפור התזונה?

  תודה רבה

  • מאת הגר‏:

   שלום תומר,
   תחליף מומלץ לחלב הוא חלב קוקוס, מהסוגים המומלצים בעמוד המומלצים שלנו שאליו אפשר לגשת מהסרגל העליון.
   בנוגע לשיפור התזונה, הייתי באמת מורידה את החלב, ומחליפה את העוף בדג, לפחות חלק מהזמן. כמו כן לא מומלץ לאכול יותר מדי טחינה. בסך הכל התפריט נראה טוב.
   בהצלחה ורק בריאות,
   הגר

 41. מאת דורית וינשטין.‏:

  הגר שלום. קראתי את כל השאלות והתשובות שלך. עדיין מבולבלת. כצימחונית ,שכמעט גם לא אוכלת דגים , האם תוכלי להכין לי דוגמא לתפריט יומי מומלץ? מה הכוונה לאתגר? אני אוכלת מוצרי חלב, עכשיו כבר לא דיאטטיים ושותה עד שלושה כוסות נס קפה עם שמנת.
  בתודה מראש. דורית.

 42. מאת חיים ט‏:

  בירה, יין , וכד' מכילים אלכוהול. האם האלכוהול הוא פחמימה האסורה בדיאטת פלאו ?

  האם חלווה ( העשויה שומשום + סוכר מותרת במידה ?

  האם יש לשמור על מרחק זמן בין פרי לבין ארוחה חלבונית/שומנית ?

  • מאת הגר‏:

   בוקר טוב חיים,
   תזונת פליאו אינה כוללת יין וסוכר.
   אין צורך לשמור על הפרש בין פרי לבשר.
   בהצלחה

 43. מאת עילי‏:

  יש בבלוג המצוין של לימור לניאדו תירוש (מטבח מקומי) לחם מעולה לתזונת פליאו, אני אופה אותו בקביעות, הוא נהדר!
  הנה הלינק:
  http://www.limortiroche.com/2015/03/%D7%9C%D7%97%D7%9D-%D7%A7%D7%99%D7%A0%D7%95%D7%90%D7%94-%D7%95%D7%98%D7%97%D7%99%D7%A0%D7%94-%D7%9C%D7%9C%D7%90-%D7%92%D7%9C%D7%95%D7%98%D7%9F/

  או תרשמו בגוגל: מטבח מקומי לחם קינואה וטחינה ללא גלוטן

  באמת שטעים

 44. מאת בן‏:

  שלום הגר.
  אני בן 25 והתחלתי עם הפליאו לפני כחודש ימים. עם ההרגשה שלי אין להתווכח, אני מרגיש הרבה יותר טוב, פחות עייף ומרוכז יותר בדברים שאני עושה.
  אני כרגע שוקל 82 ק״ג (1.80 גובה) ועדיין רוצה להוריד חמישה קילו נוספים בכדי להיות מרוצה.
  התפריט שלי:

  בוקר – טונה עם 2-3 ביצים קשות ולפעמים גם שמנת
  צהריים – בשר/עוף/דגים וכמה שיותר :) בנוסף עם ירקות חתוכים
  ערב – טונה עם אבוקדו בדר״כ, וירקות חתוכים
  במשך היום אני אוכל עד שלוש פירות(תפוח, אגס, אפרסק), חופן לא גדול של פירות יבשים ושקדים.

  רציתי לשאול האם התפריט הנ״ל יכול לסייע לי בירידת החמישה קילו המיותרים הללו? האם אני צריך לשנות משהו בתפריט?
  מודה לך מקרב לב, וממשיך לעקוב כאן מדי יום. המשך יום נפלא

  • מאת הגר‏:

   שלום בן,
   חודש זה זמן קצר מאוד :) הגעת להישגים יפים. בכל תהליך ירידה במשקל ההתחלה מהירה וההמשך יותר איטי. צריך להתמיד. על פניו התפריט נראה בסדר, בטח שלא הייתי משנה רק אחרי חודש.
   בהצלחה ורק בריאות,
   הגר

 45. מאת צוף‏:

  שלום הגר,

  תודה על האתר המעניין.

  ניסיתי לשנות את התזונה שלי בכל מיני שיטות (יש כל כך הרבה. אלוהים. איך יודעים מה "נכון"… הרוב סותרות אחת את השניה).

  כיום אני מעוניינת לרזות שמונה – עשרה ק"ג.
  רוצה מאד להפסיק לצרוך מזון תעשייתי וסוכרים.

  חיפשתי וחיפשתי באתר ולא מצאתי תפריט.

  קשה לי לבד…
  היכן אוכל למצוא תפריט לשבוע ימים כדי להתרשם ולבדוק?

  תודה

 46. מאת לילך‏:

  שלום הגר
  רציתי לשאול
  אני סוכרתית סוג 2 לא מאוזנת כרגע התחלתי עם אינסולין A1C 11
  הסוכר שלי בדם ובשתן גבוהה החלטתי לוותר על הפחמימות גם עם אינסולין זה עדין ממש מקפיץ לי את הסוכר
  יש לי עודף משקל רציתי להגיע למצב של קטואצידוזיס כדי שהגוף יגיע לשרפת שומן ותהי פחות תנגודת לאינסולין בתור התחלה לשיפור במצב עקב ירידה במשקל אך להבנתי בשונה למה שרשמת בתהליך זה הגוף שורף אחרי פחמימות חלבונים ורק אז שומנים
  ושאלתי היא אם איבוד חלבונים עלול לגרום נזק לגוף במצב שבו אני קודם מאזנת את רמות גופי קטון בדם ובשתן
  אודה על תשובתך בנושא
  בברכה
  לילך

  • מאת הגר‏:

   שלום לילך,
   את מנסה להגיע לקטוזיס, שהוא מצב של שריפת שומנים, ולא לקטואצידוזיס, שהוא מצב חירום רפואי.
   את יכולה לקרוא עוד על ההבדל ביניהם כאן, ולאחר שתקראי תביני שאין חשש ממצב של קטוזיס.
   בהצלחה,
   הגר

 47. מאת איריס‏:

  היי הגר,
  אני מתעניינת בפליאו.
  בעיקרון אני לא אוכלת מתועש, לא אוכלת דגנים, לא אוכלת מוצרי חלב.
  שותה 3 ספלי קפה ביום וממתיקה עם סוכרזית.
  מבשלת וצורכת את האוכל כולו בביתי..מרבה לאכול ירקות מותרים מבושלים וטריים וכן גם סלק וקולורבי שהם ירקות שורש.
  לא מרבה לאכול בשר על צורותיו בין אם עוף או בקר וכן לא דגים. מעדיפה להמנע לחלוטין, אך הבנתי שלפי סוג הדם שלי o+ אני חייבת לצרוך.
  שאלתי: האם אוכל לצרוך את תזונת הפליאו עם כמות פחותה של מזון מעולם החי ולמצא לו תחליפים ראויים והולמים? וללא מוצרי חלב?

  • מאת הגר‏:

   שלום איריס, אם את לא אוכלת מוצרי חלב, ולא דגנים, ולא בשר או מוצרים מהחי, מה את אוכלת? קטניות וירקות?
   נראה לי שהשאלה היא לא אם אפשר, אפשר הכל. השאלה היא אם זה בריא, וזה לא נשמע מאוזן או בריא.
   תחליטי על כיוון – אם את צמחונית תחזירי את הדגנים והקטניות לתפריט ותשרי / תנביטי אותן כדי לנטרל את החומרים המזיקים.
   אם את רוצה לאכול פליאו, תכניסי יותר מוצרים מהחי.
   בהצלחה,
   הגר

 48. מאת שרית‏:

  הגר שלום,
  מעוניינת לברר לגבי דלקות פרקים בגוף.
  ישנם מזונות שאכן מגבירים את הדלקת בגוף על אחת וכמה במצב של דלקת פרקים חמורה.
  האם תזונת הפליאו יכולה להועיל (אפילו במעט) ולהוריד מצב דלקתי בגוף?
  האם אכילת לחם/מוצרים מקמח לבן, יכולים להחמיר את הדלקת?
  תודה על תשובתך,

  שרית

  • מאת הגר‏:

   שלום שרית,
   בהחלט יכולה להועיל, כי זו תזונה אנטי דלקתית.
   ואכן אכילת לחם לבן יכולה להגביר דלקת.
   בהצלחה,
   הגר

 49. מאת קרן‏:

  היי הגר,

  התחלתי לפני כמה חודשים לאכול לפי עקרונות הפליאו, ירדתי באזור ה-10 ק"ג והרגשתי נהדר.
  למן ההתחלה עשיתי ויתורים בשבתות, אם כי לא גדולים.
  לאחרונה הירידה נעצרה והחלה אצלי השמנה באזור הבטן!! אף פעם לא השמנתי בבטן, אפילו לא אחרי הלידות. יש לך מושג מה קורה?? אני מרגישה ממש שקשה לי להתכופף ולעתים אפילו לנשום.

  תודה מראש,
  קרן

  • מאת הגר‏:

   שלום קרן,
   נשמע מדאיג. אני לא יודעת להגיד לך מה קורה מבלי להכיר את ההיסטוריה שלך ולדעת בדיוק מה אכלת ואוכלת. אני ממליצה שתגשי לרופא.
   בהצלחה.

 50. מאת יהודית אלדד‏:

  שלום וברכה
  אין לי מושג אם אני כותבת את בקשתי במקום הנכון
  אך אני מעוניית לדעת על תפריט של דיאטה זו ועוד פרטים אך אני חסומה מטעמי דת
  ולכן אני לא יכולה לצפות אשמח לקבל פרוט למייל שלי תודה רבה מראש

 51. מאת אורית הופמן‏:

  האם מותר סוכרזית בדיאטת פליאו תודה רבה על הבלוג

 52. מאת אפרת‏:

  הי, לפני כמה ימים הגעתי לכאן וקראתי על תזונת פליאו בפעם הראשונה. זה נשמע לי מספיק מעניין כדי לנסות אז מאז אני מנסה :) יש כמה דברים שמבלבלים אותי ואשמח להבין.
  1. למה לא לאכול אורז מלא ועדשים? האם זה נחשב מזון מעובד? כל החיים אמרו לי שזה בריא…
  2. אם הבנתי נכון, אפשר לאכול פירות אבל במידה (לא סוכרתית), אבל ראיתי מצד שני שכתבת איפשהו שעדיף לא לאכול סילאן. תוהה למה, מה ההבדל בעצם בין תמרים לאכילת סילאן טבעי (100% תמרים)? זה כמו לאכול שמן זית במקום זיתים, לא?
  3. האם המטרה היא להוריד לגמרי את הפחמימות? אני מבינה כשמדובר בלחם, פסטה וכו', אבל תוהה לגבי שיבולת שועל למשל… (או תפוחי אדמה)

  תודה!!

  • מאת אסף‏:

   היי אפרת, ברוכה הבאה :)
   1. תזונת פליאו מתייחסת למזונות שנאכלו בתקופה הפליאוליטית (לפני המהפכה החלקאית) ולכן לא כוללת אורז , דגנים וקטניות.
   2. סילאן הוא למעשה סוכר מרוכז לעומת פרי הכולל גם סיבים, מינרלים וויטמינים ונוזלים.
   3. המטרה בפליאו היא לא להוריד פחמימות אבל כמות הפחמימות בתזונה הזו בהשוואה לתזונה המודרנית היא יותר נמוכה. שיבולת שועל לא כלולה בתזונה (דגן), תפו״א אפשרי בגרסאות מסויימות של פליאו.

   בהצלחה!

 53. מאת נועה כהן‏:

  הי, נחשפתי היום לאתרכם והופנטתי…
  2 שאלות
  לאיזה משפחה שייכים השעועית והאפונה? האם זה לא קטניות ועל כן אסורות?
  אני רואה על כך עמדות סותרות
  ושאלה שנייה היא ספר מומלץ לשיטתכם, רצוי בעברית אך גם באנגלית קלה יהיה טוב :)
  רוצה להעמיק יותר

  • מאת אסף‏:

   היי נועה, תודה! :)
   שעועית ואפונה – אכן קטניות ולא מותרות , נבדוק אם יש סתירה בתוך הפוסט
   לגבי ספר מומלץ ״הסוד הקדמוני״ של דעאל שלו – שווה מאוד וגם הבלוג שלו מר קדמוני

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>